POSTOPEK GRADNJE HIŠE

postopek-gradnje

OPOMBA:

Zakoni se pogosto spreminjajo in določene informacije na tej strani so že zastarele. Posodobili bomo informacije v najkrajšem možnem času. Hvala za razmevanje. – 2AMV Arhitekti, 2022

1. Lastništvo, katastrski podatki, geodetski posnetek

– zemljišče lahko kupimo, podedujemo ali nam ga kdo podari, lastništvo, izkažemo z overjeno pogodbo, s pravnomočnim sklepom o dedovanju in/ali z izpiskom iz zemljiške knjige
– na pristojni občini se pozanimamo ali je zemljišče zazidljivo (to se preveri v prostorskem urbanističnem planu PUP ali preko javnih informacijskih prostorskih sistemov, ki so dostopni preko interneta, npr. PISO, UrbInfo,…) in si pridobimo lokacijsko informacijo ter fotokopijo grafično prikazanega predvidenega območja za gradnjo (izsek iz PUP-a)
– ko imamo uradno informacijo o zazidljivosti in vrsti gradnje, opredeljene za to območje, z vlogo pri pristojni Geodetski upravi ali pooblaščenem samostojnem geometru naročimo geodetski posnetek, ki mora poleg podatkov o reliefu, vodah, stavbah in njihovih višinah, gradbenih inženirskih objektih, rabi zemljišč in rastlinstvu ter podatkov o zemljiških parcelah vsebovati tudi prikaz obstoječih infrastrukturnih vodov (nadzemnih in podzemnih – elektrika, vodovod, javna kanalizacija, cesta,…) ter hidrantov in drugih virov za gašenje.

2. Projektna naloga

– pred pogovorom z arhitektom svetujemo, da v največji možni meri določite vaša izhodišča in jih napišete na papir (kakšne so vaše želje, komu bo hiša namenjena in podobno). Temu se reče projektna naloga in je arhitektu v pomoč, da veliko vaših želja vnaprej spozna in jih upošteva pri zasnovi vaše hiše.

3. Idejna zasnova za pridobitev projektnih in drugih pogojev (IZP)

– idejna zasnova oz. skica predvidenega objekta (novogradnja, rekonstrukcija, prizidek), v kateri morajo biti upoštevane vse zahteve in pogoji, navedeni v lokacijski informaciji oziroma prostorskem urbanističnem planu občine.

4. Projektni pogoji

– za pridobitev projektnih pogojev se z izdelano idejno zasnovo skupaj z vlogo zaprosi na posameznem področju javne infrastrukture in ostalih morebitnih mnenjedajalcih (elektro, vodovod, komunala, toplovod, cesta, ARSO, Zavod za varstvo narave, Zavod za varstvo kulturne dediščine,…)

5. Izdelava projektne dokumentacijo za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja (DGD)

– s projektno dokumentacijo projektant ob upoštevanju naročila investitorja, predpisov in pravil stroke glede na namen, vrsto, velikost, zmogljivost, predvidene vplive in druge značilnosti objekta z arhitekturnimi, gradbenotehničnimi, krajinskoarhitekturnimi in drugimi rešitvami določi lokacijske, funkcionalne, tehnične in oblikovne značilnosti objekta tako, da ta zagotavlja skladnost objekta s predpisi, ki urejajo bistvene in druge zahteve, skladnost objekta s prostorskimi akti in predpisi o urejanju prostora ter skladnost objekta s predpisi, ki so podlaga za izdajo mnenj.

6. Mnenja

– ko je projekt za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja izdelan, se mora projekt skupaj z vlogo predložiti vsem mnenjedajalcem (kateri so predhodno izdali projektne pogoje), da na podlagi projektne dokumentacije in upoštevanih projektnih pogojev izdajo ustrezna mnenja.

7. Zahteva za izdajo gradbenega dovoljenja na Upravni enoti

– projektna dokumentacija za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja se v pisni obliki v enem izvodu ter na elektronskem nosilcu skupaj z zahtevo za izdajo gradbenega dovoljenja predloži na pristojni upravni enoti.
– na osnovi projektantskega predračuna, ki je sestavni del projekta za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja, upravni organ izračuna upravno takso, ki jo je potrebno plačati pred izdajo gradbenega dovoljenja (potrdilo o plačilu po tarifni št. 39,)
– na Upravno enoto je potrebno predložiti tudi odločbo in potrdilo o plačilu komunalnega prispevka, ki jo izda pristojni občinski organ – občina
– rok za izdajo odločbe o zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja je dva meseca od vložitve popolne zahteve za izdajo gradbenega dovoljenja
– po vročenem gradbenem dovoljenju je potrebno počakati še 15 dni, da je pravnomočno

8. Projektna dokumentacija za izvedbo gradnje (PZI)

– za gradnjo objekta, za katerega se zahteva gradbeno dovoljenje, je obvezna izdelava dokumentacije za izvedbo gradnje.
– poleg načrta arhitekture so v fazi gradnje bistvenega pomena načrt gradbenih konstrukcij oziroma statika, načrt elektro in strojnih inštalacij.
– po dogovoru se izdela tudi načrt notranje opreme
– pomemben sestavni del načrta PZI je popis gradbenih, obrtniških in inštalacijskih del (GOI del)

9. Zakoličenje objekta

– pred začetkom novogradnje zahtevnega ali manj zahtevnega objekta, razen prizidave, je treba izvesti zakoličenje objekta v skladu s pogoji iz gradbenega dovoljenja in dokumentacije za izvedbo gradnje.

10. Nadzor

– zelo pomemben in obvezen segment v procesu gradnje je nadzornik, ki nadzoruje, da gradnja poteka v skladu z načrti in dogovori, po dogovoru svetuje pri izbiri izvajalca gradnje.

11. Prijava začetka gradnje

– pri pristojnem upravnem organu za gradbene zadeve je potrebno osem dni pred začetkom izvajanja gradnje objekta, za katerega se zahteva gradbeno dovoljenje prijaviti začetek gradnje.

12. Uporabno dovoljenje

– po dokončanju gradnje je potrebno vložiti zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja
– zahtevi za izdajo uporabnega dovoljenja se priložijo izjave projektanta, nadzornika in izvajalca, dokumentacija za pridobitev uporabnega dovoljenja, dokazilo o zanesljivosti objekta in drugi dokumenti, ki določajo posebni predpisi
– pridobljeno uporabno dovoljenje je pogoj za začetek uporabe objekta, ki je bil zgrajen na podlagi gradbenega dovoljenja.
– po tehničnem pregledu ga izda upravna enota, na kateri je bilo izdano gradbeno dovoljenje.
– uporabno dovoljenje za objekte, ki niso zahtevni objekti ali objekti z vplivi na okolje, se izda brez posebnega ugotovitvenega postopka in opravljenega tehničnega pregleda.
– upravni organ izda uporabno dovoljenje v 15 dneh od vložitve popolne zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja.
– pridobitev uporabnega dovoljenja, je pogoj za določitev hišne številke.
– s pridobljenim uporabnim dovoljenjem je zaključen postopek gradnje hiše.

13. evidentiranje objektov

– pristojni upravni organ za gradbene zadeve po izdaji uporabnega dovoljenja o tem obvesti pristojni organ za geodetske zadeve, ki na podlagi dokumentacije za pridobitev uporabnega dovoljenja objekt evidentira v zemljiški kataster, kataster stavb oziroma kataster gospodarske javne infrastrukture.